NASIL ÇALIŞACAKSINIZ

Gerekli notları sınıf düzeylerine göre BIONOT özel formunda hazır olarak burada bulacaksınız. Ama yok ben kendim not çıkarmak istiyorum diyorsanız Formlar butonuna tıklayarak BIONOT formunu not yapmak için kullanabilirsiniz. Bu formu kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü hem sol hem de sağ beynin birlikte çalışmasını sağlıyor. Öğretmeninizi dinlerken ya da bir kitaptan not alırken sadece akademik bilgiye odaklanır ve bu bilgileri direkt olarak deftere aktarırız. Buna not alma diyoruz ve bu işlem sol beyinin etkinliğidir. Not alırken konuyla alakalı duygu, düşünce, fikir ve ifadelerimizi de deftere aktarırsak sağ beyini de etkinleştirmiş oluruz. Buna da not yapma diyoruz. Yani sadece konuyla alakalı akademik bilgiyi değil duygu ve düşüncelerinizi de deftere aktarmalısınız. İşte bizim hazırladığımız BIONOT formu sizlere not alma ve not yapma imkanının birlikte sunmaktadır. Bu formu indirerek kullanabilir ya da defterinizi bu forma göre tasarlayabilirsiniz. BIONOT formunda bulunan duygu, düşünce, fikir ve ifadeler kısmını mutlaka doldurun. Serbest çağrışım ile konu ile alakalı ne düşünüyor ya da ne hissediyorsanız saçma da olsa yazınız. Bunun amacı konu ile alakalı beyinde oluşan öğrenme ağını güçlendirmektir.

Çalışırken kullanacağınız bir diğer form ise ZİHİN HARİTASI formudur. Zihin haritasının belli bir formu olmayıp konuya göre ve sizin yaratıcılığınıza göre şekillenmektedir. Formlar sekmesinde zihin haritası örneklerini inceleyebilirsiniz. Not yapma işleminden sonra o konuyla alakalı bir zihin haritası oluşturun. Zihin haritası sizlere konu hakkında genelleme yapma yeteneği kazandırır. Zihin haritası sayesinde birkaç sayfalık bilgiyi bir sayfada toplayabilirsiniz. Bizim hazır olarak sunduğumuz BIONOT‘ larda son sayfaları zihin haritası oluşturmanız için boş bıraktık. Yine TERM yani terminoloji çalışmasında da RESİM kısmını boş bıraktık. Bu kısımlara gerekli resmi çizmek sizlere düşüyor. TERM çalışmasının amacı öğrenilmesi zor olan biyolojik terimleri öğretmek ve uzun süreli hafızada kalıcılığını artırmaktır. Biyolojik terimleri 4 farklı yönden tanımlayarak beyinde 4 farklı öğrenme ağı oluşturmaktır. Böylece unutmanız zor ve hatırlamanız kolay olacaktır.

BAŞARININ ANAHTARI PERİYODİK GÜNLÜK – HAFTALIK – AYLIK TEKRAR

Beynin çalışma prensibine göre öğrendiğiniz bir bilgiyi o gün içerisinde tekrar etmezseniz beyin bunu gereksiz bir bilgi olarak değerlendiriyor ve unutma eğilimine giriyor. Ebbinghaus tarafından yapılan çalışmada (Ebbinghaus Forgetting Curve), öğrenilen bir bilgi aynı gün içerisinde tekrar edilmezse bilginin % 35’i , bir hafta içerisinde tekrar edilmezse bilginin % 25’i , bir ay içerisinde tekrar edilmezse bilginin % 20’si hafızada kalıyor. Tabi ki konuyu yüzde yüz öğrendiyseniz. İşte tekrar bu yüzden önemlidir. Çünkü beynin çalışma prensibi tekrar üzerine kuruludur. Peki tekrar işini nasıl yapacaksınız.

  1. AŞAMA BIONOT formunu kullanarak kendi notlarınızı kendiniz yapıyorsunuz. Not yaparken bizim sunduğumuz hazır notlardan yararlanabilirsiniz. Ama notların aynısını kopya etmeyiniz. Kendi cümleleriniz ile notlarınızı yapınız.
  2. AŞAMA O günün sonunda konuyla alakalı zihin haritası yapıyorsunuz. Bunun için renkli kalemleriniz olsun ve resim çizmekten korkmayın. Zihin haritanız rengarenk olsun.
  3. AŞAMA Haftalık Tekrar için konu kavrama testi ya da MEB kazanım testi çözebilirsiniz. Testi çözmeden önce yaptığınız notlara ve zihin haritasına mutlaka bir göz atınız.
  4. AŞAMA Aylık Tekrar için konuyla ilgili yayınladığımız videoları izleyiniz. Videolardan sonra herhangi bir kaynaktan (soru bankası) soru çözünüz. En az 100 soru.